Błękitny Meczet
W niedalekim sąsiedztwie Hagi Sophii w Stambule (Turcja) znajduje się Meczet Sułtana Ahmeda, zwany powszechnie Błękitnym Meczetem. W roku 1609, na rozkaz 19-letniego wówczas Sułtana Ahmeda I rozpoczęto budowę meczetu, który, zgodnie z zamysłem samego sułtana, miał przyćmić blask Hagii Sophii i stać się najwspanialszą muzułmańską świątynią w całym osmańskim imperium.
Jedna z często powtarzanych legend głosi, że młody sułtan pragnął wybudować meczet, by uzyskać przebaczenie Allaha za błędy swojej młodości. Projektantem świątyni był znany, osmański architekt, Sedefkâr Mehmet Ağa, a sama budowa trwała do roku 1616.
Meczet wybudowany został niemal na planie kwadratu na rozległym placu otoczonym murami. Na wzór świątyni w Mekce, zdobi go sześć strzelistych minaretów.
Jak głosi jedna z legend, sześć minaretów to efekt nieporozumienia pomiędzy sułtanem a architekt wnętrz Częstochowa, który to podczas rozmowy z sułtanem zamiast „altin” – złoto, zrozumiał „alti” – sześć. Swoja nazwę zawdzięcza meczet ponad 20.
000 ceramicznych płytek, które na rozkaz sułtana sprowadzane były z Izniku, skąd pochodziły najlepsze wyroby ceramiczne w państwie osmańskim. Dziś Błękitny Meczet nadal pełni funkcję świątyni.
Jego część jest także udostępniona dla turystów.