Posted on: 25 maja 2018 Posted by: Filip Comments: 0
stal automatowa szybkozłączka gazowa

Minęło już przeszło sto lat, od kiedy stal nierdzewna została oficjalnie opatentowana, a od jej faktycznego wynalezienia, które miało miejsce jeszcze w XIX wieku, jeszcze więcej. W tym czasie materiał ten był i nadal jest używany w wielu różnych dziedzinach, co z pewnością świadczy o jego uniwersalności i atrakcyjności. Stal nierdzewna jest, ogólnie rzecz biorąc, mieszanką żelaza i chromu.

Połączenie tych pierwiastków w jeden stop dało nam bardzo użyteczny materiał. Na samym początku wykorzystywany był on tylko do wyrobu sztućców, jednak z czasem ludzie dostrzegli także jego dużo większy potencjał. Wśród jego zalet na pierwszym miejscu należy wymienić odporność.

Wysokie temperatury i korozja nie są w stanie naruszyć jego struktury. Stal nierdzewna charakteryzuje się też specyficznym połyskiem, który nadaje jej wspominany chrom. Dzięki temu ma ona dodatkowy walor estetyczny, co znacznie zwiększa zakres możliwych zastosowań tego materiału – między innymi dlatego korzysta się z niego w budownictwie.