W dzisiejszych czasach dla wielu przedsiębiorców korzystanie z narzędzi IT stało się praktycznie koniecznością. Ich właściwe wykorzystanie może nie tylko usprawnić funkcjonowanie całej firmy i zwiększyć efektywność pracy, ale również przyczynić się do pomnożenia dochodów. Chociaż z każdym rokiem narzędzia informatyczne są coraz tańsze, to jednak nadal ich zakup często jest dużą inwestycją.
Mniejsze przedsiębiorstwa, które nie obracają na co dzień dużymi pieniędzmi, muszą minimalizować miesięczne koszty i dlatego czasami inwestycja w określone zasoby IT, które by się im w danym okresie przydały, wykracza poza możliwości budżetu firmy. Nie oznacza to jednak, że skazane są one na korzystanie z przestarzałych rozwiązań. W dzisiejszych czasach mogą one skorzystać z chmury obliczeniowej, czyli pewnego modelu współpracy pomiędzy podmiotami gospodarczymi.
W tym wariancie jedna firma udostępnia drugiej swoje zasoby w zamian za określoną opłatę. Usługobiorca otrzymuje dostęp do serwera bądź serwerów usługodawcy w określonym zakresie – w zależności od tego, za co zapłacił i co jest mu aktualnie potrzebne. Można w tej sposób korzystać ze specjalistycznych programów, mocy obliczeniowej lub też po prostu „wydzierżawić” miejsce na serwerze.
Koszt takiej inwestycji jest często mniejszy do tego, jaki przedsiębiorstwo musiałoby ponieść, gdyby jednorazowo zdecydowało się na rozbudowanie swojego środowiska IT lub też wykupiło licencje na określone aplikacje. Z ekonomicznego i praktycznego punktu widzenia chmura obliczeniowa jest więc często bardzo korzystnym rozwiązaniem.